topSite
 

Ai nevoie de sfatul unui avocat ?

Raspuns garantat in maxim 24H ! Raspund avocati cu peste 10 ani experienta de barou.

mmagazin online de piese  moto, echipament moto

Abonare newsletter stiri juridice

In cazul in care doriti sa va abonati la ultimele noutati legislative, utlimele stiri, informatii complete din domeniul juridic va rugam dati click pe butonul de mai jos.

abonare newsletter

 

Avocat online

Intrebare pusa la data: 14.05.2010 12:05:50
Status mesaj: (Mesajul dvs. a primit raspuns)

14.05.2010 12:05:50

Q: Public

La 01.09.2007 contractul meu de munca pe perioada nedeterminata, printr-un act aditional s-a transformat in perioada determinata, pana la externalizarea unor anumite activitati, respectiv pana la 31.03.2008. Desi activitatile de mai sus s-au externalizat in fapt incepand cu data de 14.08.2009, actul aditional a incetat la 31.03.2008. Pot solicita in instanta despagubiri salariale pe perioada 01.04.2008-13.08.2009? Cu multumiri anticipate Daca raspunsul este pozitiv astept oferta pentru reprezentare in instanta

15.05.2010 12:05:19

A: florin

Contractul individual de munca se incheie pe durata determinata numai in conditiile stabilite de Codul muncii, respectiv in cazurile stabilite de art.81 Codul muncii. In cazul dvs., in mod normal, daca se preconiza externalizarea, nu trebuia sa se incheie un act aditional pentru transformarea duratei contractului de munca, ci contractul dvs. continua pana la momentul externalizarii, cand putea inceta prin desfiintarea postului. Acest act aditional este nelegal din punctul nostru de vedere, incalcand art.38 si 81 din Codul muncii iar contractul dvs. pe durata nedeterminata ar fi trebuit sa inceteze la data de 13.08.2009.In acest caz, ar trebui sa actionati in judecata angajatorul pentru constatarea nulitatii absolute a actului aditional prin care s-a modificat durata contractului si sa solicitati despagubiri egale cu drepturile salariale din perioada respectiva (pana la externalizarea efectiva cand ar fi incetat contractul de munca oricum ) si eventualele compensatii prevazute d econtractul colectiv, daca v-ar fi incetat contractul prin disponibilizare (daca ar mai exista postul pe care l-ati ocupat ati fi putut cere si reintegrarea, dar intelegem ca s-au externalizat serviciile, deci presupunem ca nu mai exista postul respectiv). Pentru a discuta de o eventuala reprezentare in instanta puteti sa ne contactati la numarul de telefon 0723565941.

16.05.2010 11:05:15

A: florin

Am primit actele transmise, urmeaza sa va contactam, dupa analizarea acestora

17.05.2010 07:05:45

A: loredana

In urma analizei actelor transmise de dvs., situatia este oarecum diferita fata de ceea ce ati mentionat intial in mesaj. Astfel, au rezultat urmatoarele: contractul dvs. individual de munca pe durata nedeterminata a incetat prin acordul partilor la data de 30.09.2008 (in cadrul programului la care va refereati- retragerea de aur, beneficiind de platile compensatorii aferente acestui program). Desi, practic dupa incetarea contractului individual de munca s-a incheiat un asa-zis act aditional la acest contract, din punct de vedere juridic aceasta operatiune nu este posbila (ramane un semn de intrebare, cum de a fost acceptata de ITM inregistrarea acestui act aditional, respectiv modificarea functiei, dupa cum apare pe cartea de munca, dupa incetrea contractului de munca). Acest act aditional, chiar daca s-ar considera nul cu acest titul fiind incheiat la un contract de munca ce nu mai exista, va fi considerat de orice instanta, dupa parerea noastra, un nou contract de munca, dar cu durata determinata. Asa cum v-am mai spus, astfel de contracte se incheie cu respectarea art.81 din Codul muncii, respectiv numai in cazurile limitativ prevazute de acest articol. Cazul dvs. s-ar putea incadra la lit. e) din art.81, care prevede ca in anumite cazuri prevazute de CCM sau pentru anumite proiecte, programe se poate incheia un contract cu durata determinata, precizandu-se durata acestuia. In mod normal contractul de munca cu durata determinata inceteaza la data expirarii duratei  sale, fiind un caz de incetarea de drept a contractelor de munca prevazut de Codul muncii. Contractul poate inceta si inainte de expirarea lui prin acordul partilor sau din alte motive prevazute d e lege. In cazul dvs., fiind incheiat pe durata programului de externalizare, pana la realizarea acestuia, ar fi trebuit sa inceteze de drept la data realizarii acestui obiectiv (deci instanta ar putea considera ca aveti dreptate in legatura cu faptul ca trebuia sa lucrati pana la data efectiva a externalizarii). Faptul ca a incetat insa prin acordul partilor la o data anterioara ar putea fi pusa pe seama unei erori a dvs. in legatura cu data efectiva a externalizarii, astfel incat sa se considere ca acordul dvs. la incetarea contractului in temeiul 55 lit.b la data de 31.03.2008 ar putea fi apreciat ca viciat (desi este destul de greu de probat acest aspect). Insa, din pacate, in opinia noastra se pune problema termenului in care dvs. puteati sa contestati decizia de incetare a contractului inainte de finalizarea proiectului pentru care a fost incheiat. Normele de dreptul muncii sunt derogatorii d ela dreptul comun, unde se putea invoca eroarea de exemplu intr-un termen de prescriptie de 3 ani. Legislatia muncii cuprinde norme speciale privind contestarea (chiar pentru motive de nulitate absoluta) a deciziei prin care a incetat contractul individual d e munca. Astfel, dvs. ar fi trebuit sa contestati in 30 de zile de la emitere decizia de incetare a contractului de munca (invocand un eventual viciu de consimtamant al acordului dat de dvs. la incetarea contractului, pentru ca altfel se considera ca v-ati dat acceptul de buna voie la aceasta incetare, nu se poate dovedi ca v-a obligat cineva, sau ca a fost o decizie unilaterala a angajatorului). Asadar, o cerere formulata la momentul actual, pentru a fi despagubit cu drepturile salariale aferente perioadei de la data incetarii prin acord a contractului si pana la externalizarea serviciilor, in conditiile in care nu se mai poate anula decizia de incetare a contractului, din motivele mai sus aratate, ar putea fi respinsa de instanta.

18.05.2010 04:05:42

Q: Public

am primit un email gol ????!!!!

18.05.2010 06:05:22

A: loredana

Acesta este mesajul pe care vi l-am trimis ieri. Daca nu il puteti vizualiza, va rugam sa ne comunicati pentru ca este posibil sa avem o problema tehnica. In urma analizei actelor transmise de dvs., situatia este oarecum diferita fata de ceea ce ati mentionat intial in mesaj. Astfel, au rezultat urmatoarele: contractul dvs. individual de munca pe durata nedeterminata a incetat prin acordul partilor la data de 30.09.2008 (in cadrul programului la care va refereati- retragerea de aur, beneficiind de platile compensatorii aferente acestui program). Desi, practic dupa incetarea contractului individual de munca s-a incheiat un asa-zis act aditional la acest contract, din punct de vedere juridic aceasta operatiune nu este posbila (ramane un semn de intrebare, cum de a fost acceptata de ITM inregistrarea acestui act aditional, respectiv modificarea functiei, dupa cum apare pe cartea de munca, dupa incetrea contractului de munca). Acest act aditional, chiar daca s-ar considera nul cu acest titul fiind incheiat la un contract de munca ce nu mai exista, va fi considerat de orice instanta, dupa parerea noastra, un nou contract de munca, dar cu durata determinata. Asa cum v-am mai spus, astfel de contracte se incheie cu respectarea art.81 din Codul muncii, respectiv numai in cazurile limitativ prevazute de acest articol. Cazul dvs. s-ar putea incadra la lit. e) din art.81, care prevede ca in anumite cazuri prevazute de CCM sau pentru anumite proiecte, programe se poate incheia un contract cu durata determinata, precizandu-se durata acestuia. In mod normal contractul de munca cu durata determinata inceteaza la data expirarii duratei  sale, fiind un caz de incetarea de drept a contractelor de munca prevazut de Codul muncii. Contractul poate inceta si inainte de expirarea lui prin acordul partilor sau din alte motive prevazute d e lege. In cazul dvs., fiind incheiat pe durata programului de externalizare, pana la realizarea acestuia, ar fi trebuit sa inceteze de drept la data realizarii acestui obiectiv (deci instanta ar putea considera ca aveti dreptate in legatura cu faptul ca trebuia sa lucrati pana la data efectiva a externalizarii). Faptul ca a incetat insa prin acordul partilor la o data anterioara ar putea fi pusa pe seama unei erori a dvs. in legatura cu data efectiva a externalizarii, astfel incat sa se considere ca acordul dvs. la incetarea contractului in temeiul 55 lit.b la data de 31.03.2008 ar putea fi apreciat ca viciat (desi este destul de greu de probat acest aspect). Insa, din pacate, in opinia noastra se pune problema termenului in care dvs. puteati sa contestati decizia de incetare a contractului inainte de finalizarea proiectului pentru care a fost incheiat. Normele de dreptul muncii sunt derogatorii d ela dreptul comun, unde se putea invoca eroarea de exemplu intr-un termen de prescriptie de 3 ani. Legislatia muncii cuprinde norme speciale privind contestarea (chiar pentru motive de nulitate absoluta) a deciziei prin care a incetat contractul individual d e munca. Astfel, dvs. ar fi trebuit sa contestati in 30 de zile de la emitere decizia de incetare a contractului de munca (invocand un eventual viciu de consimtamant al acordului dat de dvs. la incetarea contractului, pentru ca altfel se considera ca v-ati dat acceptul de buna voie la aceasta incetare, nu se poate dovedi ca v-a obligat cineva, sau ca a fost o decizie unilaterala a angajatorului). Asadar, o cerere formulata la momentul actual, pentru a fi despagubit cu drepturile salariale aferente perioadei de la data incetarii prin acord a contractului si pana la externalizarea serviciilor, in conditiile in care nu se mai poate anula decizia de incetare a contractului, din motivele mai sus aratate, ar putea fi respinsa de instanta.

 

19.05.2010 12:05:13

Q: Public

Am primit raspunsul dumneavoastra. Desi acesta este pesimist, contextul actual social, economic si politic este favorabil, iar instantele judecatoresti nemultumite si ele de scaderea salariilor cu 25% ar putea da un raspuns pozitiv cererii mele de despagubiri salariale. Pentru asta insa am nevoie de un avocat "meserias" !!! Sper sa-l gasesc!!! O zi buna ET

19.05.2010 01:05:27

A: loredana

Speram sa aveti dreptate  si sa va recuperati sumele respective. Succes in demersurile dvs.!

  • TEL INFO-CONSUMATOR: 0800 080 999 - linie telefonica cu apelare gratuita
  • Comisariatul Judetean pentru Protectia Consumatorilor Prahova
  • Adresa:Ploiesti, Str. Industriei nr. 111, cod 100514
  • Tel.:0244/576.436
  • Tel.:0344/401394; 0344/401.395
  • Fax:0244/576.643
  • e-mail:reclamatii.prahova@opc.ro
  • www.anpc.gov.ro
powered by Payu
endSite