topSite
 

Ai nevoie de sfatul unui avocat ?

Raspuns garantat in maxim 24H ! Raspund avocati cu peste 10 ani experienta de barou.

mmagazin online de piese  moto, echipament moto

Abonare newsletter stiri juridice

In cazul in care doriti sa va abonati la ultimele noutati legislative, utlimele stiri, informatii complete din domeniul juridic va rugam dati click pe butonul de mai jos.

abonare newsletter

 

Avocat online

Intrebare pusa la data: 09.09.2010 10:09:19
Status mesaj: (Mesajul dvs. a primit raspuns)

09.09.2010 10:09:19

Q: Public

Buna ziua! Dispozitiile art.425 alin.2 C.p.p. privind posibilitatea esalonarii platii amenzii penale la cerere, se pot aplica si in cazul amenzii administrative si a cheltuielilor de judecata stabilite prin sentinta penala definitiva? Pe scurt: am fost achitat deoarece fapta nu prezinta pericolul social al unei infractiuni (conform art.18 ind.1 C.p.), in temeiul art.11 alin.1 pct.2 C.p.p. raportat la art.10 alin.1 lit.b ind.1 C.p.p. Totodata, in temeiul art.18 ind.1 C.p. mi s-a aplicat sanctiunea amenda administrativa in cuantum de 1.000 lei, iar in temeiul art.192 alin.1 pct.1 lit.d C.p.p. am fost obligat la plata sumei de 500 de lei cheltuieli judiciare avansate de stat. Sentinta a ramas definitiva prin respingerea recursului, iar eu am facut cerere separata pentru esalonarea sumelor (in temeiul art.425 alin.2 C.p.p.), dupa ramanerea definitiva. Pot eventual invoca in instanta penala, la termen, dispozitiile Codului de procedura fiscala? Cu stima, Catalin Nastac

20.09.2010 04:09:26

A: roxana

Dvs. puteti invoca in fata instantei orice temei legal, dar raportat la situatia de fapt descrisa de dvs. consideram ca dispozitii Codului de procedura fiscala nu isi au nicio relevanta legala in materia supusa judecatii . In masura in care dovediti temeinicia cererii de esalonare (deuneti acte din care rezulta si/sau care sustin esalonarea acestor sume), atunci instanta penala le va avea in vederea si va putea dispune esalonarea.

20.09.2010 05:09:38

Q: Public

Acte in sustinerea cererii am depus, intrebarea mea era daca aceasta este admisibila din punct de vedere legal, presupunand ca ar fi intemeiata pe motive probate cu acte. Daca legea penala nu prevede expres posibilitatea esalonarii platii amenzii administrative si a cheltuielilor judiciare avasate de stat, nu inseamna ca si interzice aceasta... Multumesc!

21.09.2010 07:09:11

A: roxana

Clar ca ceea ce nu este reglementat expres nu este si interzis, dar dvs. va trebui sa precizati in instanta ca situatie de fapt nu va permite achitarea integrala a acestor sume, conform probelor depuse, iar o astfel de esalonare este reglementata si acceptata de leguitor, facand aici referire la dispozitiile pe care dvs le considerati relevante din Codul de procedura fiscala.

  • TEL INFO-CONSUMATOR: 0800 080 999 - linie telefonica cu apelare gratuita
  • Comisariatul Judetean pentru Protectia Consumatorilor Prahova
  • Adresa:Ploiesti, Str. Industriei nr. 111, cod 100514
  • Tel.:0244/576.436
  • Tel.:0344/401394; 0344/401.395
  • Fax:0244/576.643
  • e-mail:reclamatii.prahova@opc.ro
  • www.anpc.gov.ro
powered by Payu
endSite