topSite
 

Ai nevoie de sfatul unui avocat ?

Raspuns garantat in maxim 24H ! Raspund avocati cu peste 10 ani experienta de barou.

mmagazin online de piese  moto, echipament moto

Abonare newsletter stiri juridice

In cazul in care doriti sa va abonati la ultimele noutati legislative, utlimele stiri, informatii complete din domeniul juridic va rugam dati click pe butonul de mai jos.

abonare newsletter

 

Avocat online

Intrebare pusa la data: 08.07.2010 10:07:06
Status mesaj: (Mesajul dvs. a primit raspuns)

08.07.2010 10:07:06

Q: Public

Conform Ordonantei de Urgenta nr.58 pt. modificarea si completarea Legii 571/2003 pvd. Codul Fiscal,publicat in M.O. nr.431 din data de 28.06.2010, incepand cu 1 iulie , regimul fiscal al tichetelor de masa se modifica dupa cum urmeaza. Incepand cu drepturile lunii iulie 2010, tichetele de masa vor fi impozitate cu cota de 16% corespunzator impozitului pe venituri din salarii, platite de asigurat. Tinand cont ca tichetele sunt data cu o luna in avans , la lichidarea lunii iunie se v-a retinere impozitul pe tichetele de masa primite, aferente lunii iulie 2010 ceea ce inseamna o diminuare a salariului net cu impozitul; de exemplu la 22 tichete primite se va retine un impozit de 31 lei. Am primit acest mail de la personal. Este legal acest lucru. Metionez ca lucrez la o firma particulara.

09.07.2010 07:07:38

A: roxana

Intr-adevar de la data de 1 iulie 2010 a intrat in vigoare OUG nr.58/2010 care a adus o serie de modificari Codului fiscal, printre care TVA-ul de 24%, impozitarea tichetelor de masa si de vacanta, modificarea impozitului pe cladiri etc. In ceea ce priveste impozitarea tichetelor de masa, actul normativ mai sus mentionat, stipuleaza in mod expres ca de la data de 1.07.2010 se abrog? prevederile privind scutirea de la plata impozitului pe veniturile din salarii stabilite potrivit art. 8 din Legea  nr.142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, publicat? în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 260 din 13 iulie 1998, cu modificarile si completarile ulterioare. Prevederile privind scutirea de la plata contribu?iilor sociale obligatorii stabilite potrivit art. 8 din Legea nr. 142/1998, cu modificarile si completarile ulterioare, raman in vigoare. Astfel, este legala impozitarea, angajatorul avand obligatia de a impozita tichetele de masa aferente lunii iulie 2010 conform acestei prevederi legale si normelor metodologice de aplicare a ordonantei, asa cum dvs. ati fost notificat de colegii de la personal .

  • TEL INFO-CONSUMATOR: 0800 080 999 - linie telefonica cu apelare gratuita
  • Comisariatul Judetean pentru Protectia Consumatorilor Prahova
  • Adresa:Ploiesti, Str. Industriei nr. 111, cod 100514
  • Tel.:0244/576.436
  • Tel.:0344/401394; 0344/401.395
  • Fax:0244/576.643
  • e-mail:reclamatii.prahova@opc.ro
  • www.anpc.gov.ro
powered by Payu
endSite